Najlepszy kolagen – Azjatycki Bazar

Najlepszy kolagen

Hydrolizowany czy liofilizowany?

Wszystkie znaczące badania na temat skuteczności suplementów kolagenowych uwzględniają tylko hydrolizowane produkty i to o nich wiemy, że są skuteczne. Hydroliza naśladuje naturalny proces trawienia i czyni peptydy kolagenowe unikatowo zdolne do przenikania bariery jelitowej w formie di-peptydu jakim jest prolyl-hydroksyprolina.

Jakiej wielkości powinny być cząsteczki peptydów kolagenowych?

Im mniejsze, tym lepsze! Idealny suplement powinien mieć cząsteczki nie większe niż 3000 Daltonów, a najlepiej około 1000 Daltonów. Im mniejsze cząsteczki, tym suplement skuteczniej podniesie poziomy prolyl-hydroksyproliny.

Lepiej by kolagen był do picia, w proszku lub w kapsułce?

Im mniejsze cząsteczki, tym mniej "smaczny" i trudniej rozpuszczalny staje się suplement. Dlatego wielu producentów kolagenu hydrolizowanego "do picia" preferować będą większe cząsteczki, a więc tym samym ich suplementy będą mniej skuteczne. Lepszy jest kolagen hydrolizowany w formie proszku, który można bezpośrednio połknąć, lub w formie kapsułek.

Jaka dzienna dawka jest najlepsza?

Badania nad suplementami kolagenowymi uwzględniają dawki pomiędzy 2.5 do 10 gramów hydrolizowanego kolagenu. Choć wyższa dawka wydaje się oferować bardziej intensywne efekty w pierwszych tygodniach kuracji, ten efekt nie różni się znacząco od niższych dawek po około 10-12 tygodniach suplementacji. Z tego względu niższa dawka, ale przyjmowana w dłuższej perspektywie czasu jest prawdopodobnie najlepszą i zoptymalizowaną pod względem kosztów, długoterminową strategią.

Z jakiego zwierzęcia powinien być pozyskiwany?

Rybia łuska (zwłaszcza tilapii, która jest w wielu miejscach na świecie uznawana za inwazyjny gatunek) zawiera relatywnie dużo prolyl-hydroksyproliny, więc jest idealnym surowcem do przetworzenia w suplement. Rybia łuska jest odpadem komercyjnym z niewielkim zastosowaniem, więc pozyskiwanie z niej suplementu w dobie kryzysu klimatycznego jest prawdopodobnie lepszym pomysłem, niż pozyskiwanie go z nietypowych gatunków ryb lub zwierząt lądowych.

Czy lepszy jest kolagen hydrolizowany czy peptydy kolagenowe?

Kolagen to łańcuch aminokwasów powiązanych ze sobą wiązaniem peptydowym. Niestety kilka firm próbuje wybić się na rynku udając, że kolagen hydrolizowany to coś innego niż peptyd kolagenowy, lub próbują sprzedawać same aminokwasy pod nazwą "peptydy". Przyjmowanie samych aminokwasów nie prowadzi do podniesienia poziomów prolyl-hydroksyproliny.

Czy zamiast kolagenu hydrolizowanego lepszy jest kolagen natywny?

Kolagen natywny, czyli nie-przetworzony kolagen pozyskiwany specyficznie z chrząstki znajdującej się w stawach jest potencjalnie przydatny w kuracji autoimmunologicznego problem zwyrodnienia stawów (szczegóły takiej kuracji trzeba oczywiście skonsultować ze swoim lekarzem specjalistą). Nie ma jednak zastosowań w kuracji mającej na celu poprawę elastyczności skóry.

Jaki kolagen jest najlepszy?

Naszym zdaniem najlepszy jest małocząsteczkowy kolagen hydrolizowany marki Avalon. Jest pozyskiwany z ryb i cząsteczki w wersji Pure mają wielkość rzędu 1000 Daltonów.