Mewing co to? – Azjatycki Bazar

Mewing co to?

"Mewing": teoria głosząca, że odpowiednia pozycja języka może pozytywnie wpłynąć na ułożenie żuchwy, kształt podniebienia oraz jakość zgryzu, pośrednio prowadząc do poprawy atrakcyjności twarzy, jak i złagodzenia objawów starzenia.

Mewing nie wymaga żadnej inwestycji i każdy może go praktykować poprzez ćwiczenie odpowiedniego ułożenia języka - głównie przez wyrobienie sobie nawyku ciągłego dociskania języka do górnego podniebienia. Dodatkowo ważnym jest praktykowanie oddychania przez nos oraz przełykania bez używania policzków do "popychania" jedzenia. W teorii osoba poprawnie praktykująca mewing powinna umieć przełknąć łyk wody bez zamykania ust, używając tylko języka i podniebienia.

By zacząć praktykować mewing nie trzeba inwestować w żadne gadżety ani odwiedzać specjalisty - wystarczy silne postanowienie wyrobienia sobie nawyku przyciskania języka do podniebienia. Ten łatwy do przeskoczenia próg praktyki oraz relatywna prostota teorii przyczyniają się do ogromnej popularności tego pomysłu.

Jednak na setki tysięcy, jeśli nie miliony "mewingujących", bardzo niewiele osób osiągnęło obiecywany sukces. W Internecie można znaleźć oczywiście kilka zdjęć przedstawiających przekonujące "przed" i "po", gdzie bohater/bohaterka prezentują najpierw słabo zarysowaną żuchwę i spuchniętą twarz, zaś "po" mają absolutnie pięknie zarysowane linie żuchwy oraz twarze z podkreślonymi kośćmi policzkowymi. Bywa jednak, że przy bliższym śledztwie, okazuje się, że osoby ze zdjęć przeszły korektę plastyczną, albo ortodontyczną, przeszły proces dojrzewania... Lub zwyczajnie korzystnie upozowały się do zdjęć.

Z jednej strony ciężko mi oznaczyć "mewing" jako mit, bo niewątpliwie w morzu udawanych sukcesów można znaleźć kilka osób, które osiągnęły autentycznie dobre efekty. Ale na ilość zdesperowanych praktykujących, skala sukcesu jest porażająco niska.

Prawdopodobnie większe szanse na sukces ma wizyta u ortodonty estetycznego i klasyczne metody korekty zgryzu. Nie ma powodów, by wprost nie rozmawiać ze swoim ortodontą o potencjalnym poszerzeniu podniebienia (wiele osób ma bardzo wysokie, ale wąskie podniebienie) i estetycznych celach korekty zgryzu, jak poprawa konturu żuchwy i pozycji brody względem reszty twarzy.

Na niekorzystny wygląd żuchwy oraz twarzy ma często wpływ oddychanie przez usta. Przyczyną bywa skrzywiona przegroda nosowa, ale też potencjalnie alergie, postawa (z zaokrąglonymi ramionami i głową wysuniętą do przodu), zgryz... oraz czasami zwyczajnie złe nawyki. Mewing nie jest w stanie zaradzić tym problemom. Ale wizyta u ortodonty, praca z fizjoterapeutą, chirurgiczna korekta przegrody nosowej, jak i walka ze złymi nawykami w połączeniu z praktyką mewingu - jak najbardziej są w tym miksie szanse na sukces. 

Inne polecane wpisy: