Gdy asymetria twarzy jest objawem starzenia – Azjatycki Bazar

Gdy asymetria twarzy jest objawem starzenia

Żadna twarz nie jest w 100% symetryczna, ale wiele z nas, wraz z upływem lat, doświadczy pogłębienia się objawów asymetrii twarzy. Zazywczaj objawy asymetrii związanej z upływem wieku mają bardzo charakterystyczną prezentację:

  1. Jedna brew "odstrzeliwuje" ku górze i nawet świadoma próba zrelaksowania czoła nie sprowadza jej na dół
  2. Załamanie powieki wędruje w górę i więcej powieki jest widoczne, ale oko sprawia wrażenie "zaspanego" 
  3. Koniuszek nosa zaczyna "zakręcać" w jedną stronę i bruzda nosowo-usta jest głębsza i dłuższa z jednej strony
  4. Usta z jednej strony wydłużają się i wyglądają na cieńsze
  5. Ramię z jednej strony staje się podniesione, mięśnie szyi są widoczne i dobrze zarysowane, mięsień czworoboczny z jednej strony staje się nadmiernie rozwinięty i stwardniały.

Zazwyczaj asymetrii towarzyszy wrażenie, że jedna strona twarzy bardzo "wymizerniała". Dotknięte tym problemem osoby często opisują wrażenie, że z twarzy ubyło tkanki tłuszczowej.

Przyczyn pojawienia się asymetrii jest wiele: mogą to być objawy zmian neurologicznych lub ortodontycznych, ale często za akumulację objawów asymetrii odpowiada postawa. Większość z nas z wiekiem dorobi się zaokrąglonych pleców i ramion, oraz wysuniętej do przodu postawy głowy.

Te zmiany w parze z asymetrią w postawie (której przyczyny mogą być bardzo różne: od skoliozy, po niepoprawną pozycję miednicy, lub nawet znaczące różnice w długości nóg, itp.), owe zmiany zaczynają manifestować się na twarzy. Zazwyczaj połowa twarzy dotknięta asymetrią jest nadmiernie napięta, twarda i bolesna przy próbie masażu. Ponieważ mięśnie są bardzo napięte i przez to naturalnie skrócone, leżąca na nich skóra nie ma wystarczająco miejsca, by się poprawnie rozciągnąć i zaczyna sprawiać wrażenie obwisłej i cieńkiej. 

Nie będę tu obiecywać możliwości korekty postawy - ale mogę zapewnić, że z objawami asymetrii można pracować. Rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni ramion i karku pozwala skorygować postawę głowy i ramion. Polecam tu bardzo wykonywać ćwiczenia z trenerem Yukim Nakagawą! Jego ćwiczenia są z jednej strony bardzo proste, więc i przystępne dla każdego, niezależnie od kondycji. Nie trzeba się nawet przebierać w strój do ćwiczeń czy wyciągać maty! 

Polecam przede wszystkim te dwa treningi:

Ten trening pomaga "odkręcić" ramiona do poprawnej pozycji. Polecam cały czas zwracać uwagę na pozycję dłoni! 

Ten trening wspaniale pomaga przywrócić głowie poprawną posturę. 

Polecam wykonywać treningi Yukiego przynajmniej kilka razy w tygodniu, idealnie obydwa codziennie, przynajmniej do momentu, aż postawa się wyraźnie poprawi (na co nie będzie trzeba czekać długo!). 

Dodatkowo twarz można rozluźnić ćwiczeniami z ebooka Twarz Bez Wieku, lub poprzez praktykę naszego programu uniwersalnego:

 

 

 Inne polecane wpisy: