Najlepsza strategia, by mieć twarz bez wieku – Azjatycki Bazar

Najlepsza strategia, by mieć twarz bez wieku

Choć na twarzy można wyróżnić 22 objawy starzenia, nie wszystkie z nich mają identyczne znaczenie. To co na niektórych twarzach manifestuje się jako objaw starzenia, w innych może być naturalną cechą - np. naturalnie wąskie usta, krągłe oczy czy koniuszek nosa skierowany w dół. Wiele młodych osób ma te cechy twarzy, lub nawet bruzdy nosowo-ustne, worki pod oczami czy doliny łez, a jednak wyglądają niezaprzeczalnie młodo. Tak samo jeśli chodzi o zmarszczki - nawet bardzo młode osoby miewają „kurze łapki” czy zmarszczki na czole, ale nie wpływa to na naszą percepcję ich wieku.

Nie twierdzę tu, że owe zmiany całkowicie nie przyczyniają się do percepcji wieku! Ale same w sobie nie wystarczą, by zaburzyć iluzję młodości. By twarz wyglądała dojrzale, musi dojść do złożenia objawów starzenia - czyli np  pofalowany kontur linii żuchwy + bruzdy nosowo-wargowe będę nas skłaniać ku percepcji, że twarz jest dojrzała, mimo, że te cechy same w sobie, nie tworzą wrażenia twarzy dotkniętej objawami starzenia:


Powyższa grafika przedstawia kolejno (od lewej do prawej): twarz z cienkimi ustami i zmarszczkami nosowo-wagowymi, twarz z „chomiczymi policzkami”, twarz tylko z bruzdami nosowo-wargowimi oraz twarz z obfitą linią żuchwy i bruzdami nosowo-wagowymi. 

Znakomita większość osób zapytanych (na koncie Insta Twarz Bez Wieku) by wskazać najdojrzalej wyglądającą twarz wskazało twarz z zaburzoną linią żuchwy oraz bruzdami. Podświadomie rozumiemy, że zdarzają się osoby z cienkimi ustami, naturalnie obfitymi liniami żuchwy, lub nawet głębokimi bruzdami nosowo-wagowymi, ale dopiero gdy te cechy są złożone razem, zaczynamy podejrzewać, że obecność tych zmian jest kwestią wieku.

To bardzo ważna obserwacja dla wyboru strategii w kreacji twarzy bez wieku. Oznacza, że nie trzeba całościowo ścigać eliminacji wszelkich objawów starzenia z twarzy, ani fiksować na konkretnym objawie - wystarczy skupić się na zmianach, które złożone razem silnie komunikują wiek.

Ale czyni to też rozważania nad naturą wyglądania młodo o tyle bardziej skomplikowanym, gdyż zamiast zwyczajnie wymienić listę objawów starzenia, trzeba indywidualnie przyglądać się twarzy i szukać, co właściwie powoduje, że wygląda na konkretny wiek.

Objawy silnie komunikujące wiek:

  • "Chomicze policzki"
  • Oczy w kształcie „kijanki”, gdzie wewnętrzny kącik oka staje się wydłużony i ostry
  • Wyraźne wcięcie lub nawet zmarszczka pomiędzy policzkiem i brodą (jowl sulcus).
  • Usta rozciągnięte na boki
  • Potencjalne pojawienie się pionowego wgłębienia/zmarszczki przy kącikach ust, tak zwane "linie marionetki" 
  • Rozszerzone i napięte nozdrza
  • Zapadnięcie górnego oczodołu

Poniższy kolaż prezentuje znaczenie krytycznych objawów starzenia. Twarz po lewej nosi klasyczne objawy starzenia, zaś twarz po prawej ma regularną linię żuchwy, skorygowany kształtu oczu oraz zredukowane napięcie w nozdrzach. Powoduje to, że mimo obecności wielu innych objawów starzenia, twarz wygląda młodo i świeżo:


Tymczasem klasyczne podejście do przeciwstarzenia nakazuje usilnie walczyć z bruzdami nosowo-ustnymi oraz fiksowanie na zmarszczkach na czole i pod oczami, które de facto nie mają aż tak dużego znaczenia.

Podsumowując, jest tylko kilka zmian, które silnie komunikują wiek, gdyż rzadko występują w naturnalnie młodych twarzach. Z drugiej strony wiele objawów starzenia nie jest postrzeganych jako takie, jak długo nie występują w złożeniu z wieloma innymi objawami starzenia.

Rozmowy o wieku i wyglądzie bywają skomplikowane, ponieważ wiele osób biorących w nich udział skupia się na pojedynczych objawach, zamiast na pytaniu jakie wrażenie sprawia twarz. Z jednej strony mamy więc celebrytki i osoby ze „zrobionymi” twarzami, które w teorii mają wyglądać młodo, ale nie wyglądają. Zaś z drugiej mamy nastolatki z absolutnie młodo wyglądającymi twarzami, przekonanych, że ich bruzdy nosowo-ustne są problemem, kiedy nie są.

By móc wykreować twarz prawdziwie bez wieku, trzeba umieć wyjść poza ramy tych nieproduktywnych dyskusji.

Inne polecane wpisy: