Tłumaczenie książki: „Terapia kości. Chirurgia plastyczna w Twoich ręk – Azjatycki Bazar

Tłumaczenie książki: „Terapia kości. Chirurgia plastyczna w Twoich rękach.”

Ze względu na zmiany w procesie pakowania i dostawy, nie jesteśmy w stanie drukować tłumaczeń i dołączać ich do książki. Dlatego zdecydowałam się udostępnić owo tłumaczenie publicznie. Zapraszam do zakupu książki.

Wstęp od Azjatyckiego Cukru

Przedstawiona tu książka skupia się na terapii kości. Jej autorką jest Ui Suyong [lub We Suyong; czyt. Łi Sująg]. Autorka wierzy, że terapia kości ma przede wszystkim aspekt zdrowotny, zaś upiększające właściwości to tylko efekt uboczny. Autorka przez lata prowadziła własny salon masaży estetycznych i jest autorytetem w tej dziedzinie.

Na stronach od 18 do 21 opisane są naukowe podstawy proponowanych przez nią rozwiązań. Kolejne strony to recenzje od osób, które skorzystały z przedstawionych w książce pomysłów. Możemy więc zobaczyć efekty uporania się z kwadratową żuchwą w 30 dni (strona 22), efekty zmniejszenia twarzy w 12 dni (strona 24) oraz w 16 dni (strona 26). Na stronie 28 opisana jest historia osoby, borykającej się z ciężką dolną połową ciała, zaś na stronie 30 przedstawione są efekty 20 dni masażu wyszczuplającego łydki.

Poniższy tekst nie jest oficjalnym tłumaczeniem książki, ale amatorsko przygotowanym wyjaśnieniem treści zawartych w książce i opisanych w niej technik.

 

Część 01

Na stronach 34 i 35 wyjaśnione jest nieco więcej o podstawowych założeniach terapii kości. Autorka twierdzi, że masaż stymuluje nie tylko skórę, kości i mięśnie, ale zawiera też elementy i ruchy, które pobudzają zakończenia nerwowe, co wysyła do mózgu sygnały, by relaksować mięśnie oraz polepszać krążenie.

Na stronie 40 znajduje się grafika przedstawiająca idealne proporcje twarzy. Zanim przystąpisz do masaży bardzo polecam przeanalizować swoją twarz pod kątem jej proporcjonalności. Wysokość czoła, nosa oraz długość odcinka pomiędzy podstawą nosa oraz brodą powinny być mniej więcej identyczne. Odległość między oczami powinna być równa szerokości oka. Kąciki ust powinny leżeć w linii pod źrenicami. Linia ust powinna być zawieszona w 2/3 odcinka pomiędzy brodą a podstawą nosa. Szerokość nosa powinna idealnie wynosić 0,64 długości nosa.

Na stronach 42 i 43 opisane są produkty rekomendowane dla proponowanych tu masaży. Terapia kości nie wymaga specjalistycznych narzędzi, jednak skóra powinna być pokryta poślizgowym olejkiem. Wiele ruchów uwzględnia dotykanie głowy i przez to olejek może zostać przeniesiony na włosy. Autorka sugeruje więc, aby masaż przeprowadzać przed prysznicem lub kąpielą, a także aby zrobić pomiędzy tymi czynnościami chwilę przerwy.

Masaż należy zawsze przeprowadzać czystymi rękami; paznokcie powinny być przycięte. Warto pod ręką mieć opaskę lub ręcznik, pod którym można zabezpieczyć włosy na czas masażu. Wiele ruchów obejmuje obszar ramion i obojczyków, więc warto też przygotować duży ręcznik lub typ bluzki, który pozwoli na łatwy dostęp do tych miejsc, bez obawy, że zostaną zabrudzone olejkiem lub kremem do masażu.

Jako idealny olejek książka sugeruje olej z sezamu, jako dający idealny poślizg oraz oferujący pielęgnujące skórę właściwości. Idealny olejek do masażu powinien pozwalać na łagodne przesuwanie rąk oraz nie powinien wysychać ani być wchłaniany zbyt szybko. Jeśli wykonując masaż czujesz, że ciągniesz za skórę, używany olejek może nie być wystarczająco śliski.

Komentarz Azjatyckiego Cukru: O ile używanie olejku do masażu jest idealnym rozwiązaniem, bywa ono też kłopotliwe. W mojej opinii, dobry i śliski krem może być równie dobrą bazą do masażu co olejek. Jeśli stosujesz wieloetapową pielęgnację, możesz wpleść nakładanie kolejnych kosmetyków pomiędzy kroki masażu.

Inne sugerowane akcesoria do masażu to świeczki lub olejki do aromaterapii, ustawienie łagodnego relaksującego światła oraz kojącej muzyki.

Do masażu używa się głównie trzech palców: wskazującego, środkowego i serdecznego. Jeśli instrukcja lub zdjęcie nie sugerują inaczej, to właśnie te palce powinny być użyte. Autorka często wymienia palce przypisując im numery: kciuk to nr 1, palec wskazujący nr 2, środkowy to nr 3, zaś serdeczny to nr 4.

Nacisk na cm2 powinien wynosić od 0,3 do 0,8 kg i autorka apeluje, by nie robić nic na siłę i dać sobie czas na przyzwyczajenie się do nacisku.

Komentarz Azjatyckiego Cukru: Waga kuchenna to idealne narzędzie do przećwiczenia nacisku w podanych granicach.

Wszystkie ruchy należy wykonywać symetrycznie; nawet te korygujące asymetrię powinny być wykonywane z tą samą siłą po obu stronach twarzy. Każda sesja masażu powinna zajmować od 3 do 5 minut.

Komentarz Azjatyckiego Cukru: Gdy zaczynasz swoją przygodę z masażami, polecam wykonywać każdą stronę samodzielnie, by przyzwyczaić się do ruchów i wyuczyć się odpowiedniej siły aplikacji. Jeśli masujesz obie strony jednocześnie, zwróć uwagę by aplikować siłę nacisku symetrycznie.

Strony 46 i 47 pokazują podstawowe ruchy w masażach. Jeśli zdjęcie przedstawia pojedynczą kropkę należy ją ucisnąć na 3 do 5 sekund. Typowy posuwisty ruch wykonujemy trzema palcami, chyba że na zdjęciu pokazane są dwie linie dla każdego z palców, wtedy używamy tylko dwóch. Niektóre ruchy wymagają uchwycenia krawędzi kości pomiędzy kciuk i palec wskazujący. Okazjonalnie do masażu należy użyć całej dłoni oraz siły wszystkich palców.

Kilka uwag na koniec: efekty w dużej mierze zależą od staranności i sumienności wykonywania. W trakcie terapii masaże należy wykonywać codziennie i regularnie, ale nic złego nie stanie się, jeśli okazjonalnie przegapimy sesję masażu. Po osiągnięciu upragnionego efektu (zazwyczaj po miesiącu lub dwóch) warto kontynuować masaże, by uniknąć efektu yo-yo. Alkohol, brak snu oraz niezdrowy tryb życia mogą zaburzać efekty terapii.

Uwaga umieszczona pod każdym z opisanych masaży: Wszystkie ćwiczenia należy powtarzać po 9 razy po każdej stronie twarzy. Wszystkie masaże powinny być wykonywane dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

Strony 50 i 51 pokazują jak usuwać makijaż, myć i płukać twarz. Kluczowa jest pierwsza grafika na stronie 50, która pokazuje w jakim kierunku zmywać makijaż oczu i ust.

Strony 52 do 55 zachęcają do delikatnego masażu głowy podczas mycia włosów. Grafika po prawej na stronie 52 pokazuje poprawne ułożenie palców.

 

Część 02

Komentarz Azjatyckiego Cukru: Zgodnie z duchem, w jakim napisana jest książka, sesja masażu korygującego kształt określonego obszaru ciała nie skupia się jedynie na masowaniu wybranego miejsca, ale wszystkich stref, których poprawa będzie prowadziła do pożądanego efektu. Dlatego na przykład poprawa konturu szczęki zawiera masaż skroni i szyi.

Poniższe uwagi opisują kroki masaży, które mogą nie być zrozumiane po przejrzeniu ilustracji. Pozostałe opisy w książce odpowiadają zdjęciom powyżej.

Kuracja 1. Kwadratowa szczęka

Komentarz Azjatyckiego Cukru: W Azji bardzo lubi się kształt twarzy przypominający literę „V” i ten masaż pomaga go osiągnąć. Zdaniem autorki dolna połowa twarzy staje się szeroka, gdy przytwierdzone do czaszki mięśnie szyi są zbyt napięte i „rozciągają” twarz. Dlatego większość ruchów skupia się na szyi i karku oraz ich rozluźnieniu.

Konfundujący może być krok nr 4. Należy go rozbić na dwie części: najpierw kciukiem uciskamy wystającą za uchem kość, potem palcami 2, 3 i 4 masujemy poziomo mięśnie szyi.

W ćwiczeniu 5 i 7 delikatnie uciskamy mięsień, tak jakbyśmy chcieli go delikatnie przesunąć.

Ćwiczenie 9 wykonujemy palcami 3 i 4 na wysokości linii oka i zaczynamy zaraz za uchem.

Kuracja 2. Zbyt duże i odstające kości policzkowe

Komentarz Azjatyckiego Cukru: Ten masaż może nie być relewantny dla czytelników z Zachodu. Warto też zauważyć, że manipulacja wielkością kości policzkowych może zaburzyć kontur twarzy, dlatego ogólnie nie polecam tego masażu. Autorka łączy problem nadmiernie wystających kości policzkowych ze słabym krążeniem, oraz zwraca uwagę, że aby zmniejszyć policzki, trzeba też pracować nad szyją oraz tyłem głowy.

Krok 2 jest odrobinę skomplikowany. Można go wykonywać obiema rękami naraz – najpierw masujemy tył głowy na linii włosów, po czym 3 z palców rozpoczynają masaż popychający kość czaszki ku górze.

W kroku nr 3 dzielimy bok głowy na 5 części i uciskamy ku górze głowy. Ćwiczenia można wykonywać obiema rękami naraz.

Krok 9 to połączenie trzech ruchów – polecam zwrócić szczególną uwgę gdzie należy poprowadzić palce i gdzie są punkty ucisku.

Kuracja 3. Masaż dla płaskiej i szerokiej twarzy

Komentarz Azjatyckiego Cukru: Ten masaż może wydawać się nieadekwatny dla osób z Zachodu, gdyż w naszej kulturze rzadko narzekamy na zbyt płaską twarz. Jednak ta propozycja może być ciekawa dla osób o pucułowatych twarzach, z mało zaznaczonymi rysami, które sprawiają, że twarz wygląda dziecięco. Masaż skupia się na poprawie jędrności i „zawieszenia” twarzy, przez co rysy stają się bardziej wyraziste.

Krok 3 może się wydawać mało intuicyjny, ale jest swego rodzaju rozgrzewką przed krokiem 4.

W kroku nr 4 prowadzimy palce 3 i 4 od płatka nosa, aż do brwi i przesuwamy kawałek po linii brwi – gdy dotrzemy do wysokości źrenicy, palce powinny zacząć wędrówkę w górę, ale zanim je przesuniesz, poświęć moment by ucisnąć kość w miejscu wskazanym na grafice po prawej.

W kroku 5 palce powinny spoczywać nad brwią, nie na brwi. Masaż w tym kroku jest wykonywany palcem nr 3.

W kroku 6 palce powinny przytrzymywać brew oraz obszar pomiędzy brwiami.

Autorka poleca wykonywać ten masaż podczas mycia twarzy i nakładania kosmetyków pielęgnujących.

Kuracja 4. Zbyt długa twarz

Komentarza Azjatyckiego Cukru: Jak sugeruje tytuł, ten masaż kierowany jest do osób o długiej, pociągłej twarzy. Jego celem jest podniesienie i lekkie zaokrąglenie twarzy – zwłaszcza czoła.

W kroku nr 4 prowadzimy palce 3 i 4 od płatka nosa, aż do brwi i przesuwamy kawałek po linii brwi – gdy dotrzemy do wysokości źrenicy, palce powinny zacząć wędrówkę w górę. Autorka poleca by ten ruch wykonywać ze szczególną starannością.

Kuracja 5. Ciężka, pospolicie wyglądająca twarz

Komentarz Azjatyckiego Cukru: Polecam wypróbować ten masaż!

Ten masaż stworzony został z myślą o osobach o ciężko wyglądającej, pospolitej twarzy – według standardów koreańskich. Jest to jednak genialna propozycja dla osób borykających się z migracją twarzy i wszystkimi jej objawami, jak opadanie kącików ust, zmarszczki „od uśmiechania”, opadanie policzków i ciężka górna powieka. Masaż jest relatywnie delikatny, ale już po kilku dniach czuć jak twarz zaczyna przesuwać się w górę.

Kroki 13 i 14 mogą wydawać się podobne, ale w 13 ruch rozpoczynamy w centrum czoła. W 14 palce powinny przesuwać się po centrum czoła. Czoło dzielimy na 3 części i wykonujemy serię ruchów od dołu do góry. Krok 14 autorka poleca wykonywać podczas mycia twarzy i ma on pomóc zaokrąglić czoło.

Kuracja 6. Duża głowa

To jeden z bardziej kontrowersyjnych masaży, który najwyraźniej budził tyle wątpliwości, że w sekcji pytań i odpowiedzi autorka osobno zapewnia, że zmniejszenie głowy jest możliwe. Autorka poleca go osobom o nieproporcjonalnie dużych głowach.

Kuracja 7. Asymetryczna twarz

Wszystkie twarze mają pewną dozę asymetrii i łagodne jej formy można złagodzić przedstawionym masażem.

Strona 95 zachęca do wykonywania masażu brzucha pod prysznicem. Ruchy wykonujemy 1-2 razy.


Część 03

Masaże w tej części książki nie skupiają się tak bardzo na formowaniu kości, a pomagają rozwiązać typowe urodowe bolączki. Wybrane masaże z tej sekcji można stosować codziennie, nie tyle jako kurację, ale część pielęgnacji.

Komentarz Azjatyckiego Cukru: Większość technik opisanych w tej części jest dobrze zilustrowana i powinna być zrozumiała bez dodatkowych komentarzy.

Kuracja 8. Podwójny podbródek

Kuracja 9. Zapuchnięta twarz

Ten masaż mógłby rywalizować ze słynnym masażem Tanaka, jednak w tej wersji ruchy są tak zaprojektowane, by nie ugniatać cery.

W krokach 3 i 4 należy użyć całej powierzchni palców.

Kuracja 10. Opadające policzki - ciężka dolna połowa twarzy

Ten masaż kierowany jest do osób, których policzki ciężko ciążą na twarzy nadając jej srogiego wyglądu. Masaż poprawia napięcie w regionie żuchwy i pomaga zwalczyć efekty migracji.

Kuracja 11. Nadmiar tkanki tłuszczowej

Ten masaż kierowany jest do osób, których ciało jest szczupłe, zaś twarz wygląda nieproporcjonalnie pucułowato.

Kuracja 12. Zmarszczki od uśmiechania

Ten masaż pomaga podnieść górne partie policzków oraz zredukować „zmarszczki od uśmiechania”.

Kroki 3 do 5 mogą wydawać się do siebie podobne, ale zostały podzielone na mniejsze odcinki by zminimalizować ugniatanie i marszczenie cery przy oczach.

Polecam ostrożnie wykonywać krok 7 – palec nie powinien „spaść” pod kość policzkową, tylko przesuwać się po jej powierzchni, delikatnie uciskając ją w górę.

Kuracja 13. Zmarszczki wokół oczu

Kuracja 14. Zmarszczki na czole

Strony 126 i 127 pokazują, jak wykonać podstawowy masaż ramion pod prysznicem. Ruchy powtarzamy 9 razy.

Część 04

Masaże w tej części książki pomagają ukształtować sylwetkę.

Komentarz Azjatyckiego Cukru: Techniki opisane w tej części są dobrze zilustrowane i powinny być zrozumiałe bez dodatkowych komentarzy.

Kuracja 15. Masywna szyja

Kuracja 16. Spięte ramiona

Kuracja 17. Masaż ramion i dłoni

Kuracja 18. Zmęczone stopy

Kuracja 19. Grube łydki

Kuracja 20. Grube uda

Strony 154 i 155 przedstawiają masaż bioder który można wykonać pod prysznicem. Ruchy powtarzamy 9 razy.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem