Opóźnienia w dostawach w związku z Covid-19

Wielu klientów zwraca się do nas z zapytaniem, czy mimo obecnych ograniczeń wynikających z pandemii Covid-19 nasze przesyłki są dalej wysyłane i czy docierają. Pomimo ograniczeń w ruchu ludzi, ruch towarów w teorii nie uległ zatrzymaniu, jednak przez bardzo ograniczoną ilość lotów, przesyłki lotnicze bardzo długo czekają na przelot. Niestety nasze przesyłki po 16 marca jeszcze czekają na swoją kolej. 

Cały czas monitoruję sytuację i raportuję na bieżąco na naszym profilu Twitter (https://twitter.com/AzjatyckiBazar). Codziennie sprawdzam sytuację w krajach do których wysyłamy i ogólny trend jest by podtrzymać możliwość dostaw, choć większość krajów zawiesza konieczność podpisywania przesyłek poleconych i zamiast tego wszystkie są zostawiane w skrzynce na listy lub są do odbioru w placówkach. Poczta Polska poleca zachowanie zalecanej odległości od listonosza i zamiast podpisu wystarczy pokazać dokument tożsamości (link).

Niestety do nas do Singapuru nie docierają na chwilę obecną dostawy z Korei Południowej, więc obawiam się, że w sklepie z czasem zacznie brakować produktów marki Sidmool, BRTC/Pure Heals oraz książek. Nie spodziewamy się w najbliższym czasie powrotu "wypełniacza bez wstrzykiwania" marki BRTC. 

O wszelkich zmianach będę informować na bieżąco. 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem