Jak zatrzymać starzenie twarzy? Mięśniowa teoria starzenia twarzy.

By zatrzymać starzenie twarzy trzeba najpierw dogłębnie zrozumieć z czego ono wynika. Jesteśmy przyzwyczajeni, by myśleć o starzeniu tylko przez pryzmat cery: zmarszczki, przebarwienia, wiotczenie skóry. Zakładamy, że skóra jest niczym gorset, który trzyma kształt twarzy. I że ów gorset z czasem rozciąga się, cienieje i zwisa z ciała.

Jednak całokształt wiedzy naukowej na temat natury ludzkich tkanek nie zgadza się z tą perspektywą. Twarz to również mięśnie, tkanka tłuszczowa, łączna, kostna oraz naczynia krwionośne i limfatyczne. Wiedza na ten temat funkcjonuje zagrzebana w medycznych journalach, zaś w przestrzeni publicznej posługujemy się głównie językiem zaczerpniętym z materiałów marketingowych firm kosmetycznych.

Zrozumieć twarz

Niezależnie od wieku, większość z nas może wywołać pojawienie się na czole zmarszczek. Wystarczy napiąć mięsień czoła i brwi wędrują ku górze, a skóra zwija się w fałdy. Gdy mięsień jest napięty, rozciągnięta na nim skóra zwija się w fałdy. Jeśli te fałdy nie zostaną na czas rozciągnięte, na ich dnie zaczną formować się zmarszczki - maleńkie rowki w powierzchni skóry.

Wiemy więc, że jeśli skóra nie ma wystarczającej powierzchni na której może być rozciągnięta, zaczyna zwijać się w fałdy. Dlaczego wiec z wiekiem powstają zmarszczki na czole, nawet gdy go nie marszczymy?

Wiotczejące czy sztywniejące mięśnie?

Wiele osób błędnie zakłada, że wraz z wiekiem mięśnie ich twarzy stają się zwiotczałe i naciągnięte. Ale mięśnie twarzy przechodzą dokładnie odwrotny proces - stają się skrócone i sztywne. Wykazały to badania dr Claude deLouarn, który wykonał serię skanów rezonansem magnetycznym wykazując, że mięśnie twarzy młodych osób tworzą długie łuki, zaś u osób starszych mięśnie są skrócone:

Wiedza o relacji mięśni i oznak starzenia jest dobrze udokumentowana w literaturze naukowej, również dzięki pracom osób jak dr Joel E Pessa oraz koreańskich specjalistów chirurgi plastycznej. Od lat specjaliści medycyny estetycznej podcinają mięśnie twarzy, by przywrócić jej młody wygląd:

Na powyżej załączonych zdjęciach widać efekt podcięcia mięśni ciągnących kąciki ust w dół. Porównując zdjęcia A i C widać wygładzenie oraz wyostrzenie linii żuchwy. Jednak kosztem mobilności twarzy, co czyni ten przypadek wysoce kontrowersyjnym (niestety lekarz nie ujawnił, czy pacjentka po podcięciu mięśni jest w stanie dalej poprawnie mówić czy jeść).

Mimo wiedzy w temacie, tradycyjna medycyna estetyczna oraz kosmetyczna, nie są w stanie zaoferować bezpiecznych i skutecznych zabiegów niwelujących objawy starzenia.

Jak więc zatrzymać starzenie twarzy?

Odpowiedź jest prosta: zatrzymać starzenie twarzy oznacza zatrzymać proces skracania i sztywnienia mięśni twarzy. Jak? Poprzez strategiczne masowanie ich, rozciąganie i rozluźnianie. Do rozważenia są również opcje związane z suplementacją acetylocholiny, oraz aplikowanie kosmetyków zawierających składniki poprawiające stan mięśni (acetylhexapeptide-8, DMAE).

By twarz wyglądała prawdziwie i naturalnie młodo, wszystkie jej tkanki powinny być w takim stanie, jak za czasów młodości.