Jak działają wypełniacze bez wstrzykiwania?

Wypełniacze bez wstrzykiwania są obecne na rynku kosmetycznym od wielu lat, głównie w w produktach mających dodać objętości piersiom lub pośladkom. Od niedawna zyskują popularność w kosmetykach przeznaczonych do twarzy.

Ilość komórek tłuszczowych w ciele osób dorosłych jest zazwyczaj ustabilizowana, ale same komórki mogą zwiększać i zmniejszać swój rozmiar w zależności od potrzeb. Gdy jest potrzeba by zmagazynować więcej lipidów, komórki tłuszczowe zwiększają swoją objętość.

Wypełniacze bez wstrzykiwania to substancje nakładane na skórę, które motywują tkankę tłuszczową znajdującą się bezpośrednio pod skórą, by zwiększyła swoją objętość.

Na rynku kosmetycznym funkcjonuje wiele substancji o działaniu wypełniającym, ale trzy najlepiej znane to: Volufilline, Adipofill'in oraz Voluplus. Wszystkie pozyskiwane są z roślin, ale mają różne ścieżki działania. 

Ponieważ wypełniacze promują naturalny rozwój tkanki już funkcjonującej na twarzy, pozwalają uniknąć nienaturalnych efektów, oraz problemów z mimiką twarzy, którą często można zaobserwować po wstrzyknięciu tradycyjnych wypełniaczy. Efekt wypełniaczy bez-wstrzykiwania jest subtelny oraz bez długotrwałych konsekwencji dla użytkownika.

Wypełniacze bez wstrzykiwania mogą być z powodzeniem używane do złagodzenia wyrazistości zmian jak bruzda nosowo-ustna, "dolina łez" czy zapadnięte skronie. Mogą być też stosowane na granicy ust, by dodać im objętości. Wypełniacze doskonale sprawdzają się też na wierzchach stóp i dłoni, oraz jako sposób na dodanie wyrazistości kościom policzkowym.

Wypełniacze bez wstrzykiwania działają pod skórą, ale nie mają wpływu na zmarszczki powstające na skórze. Niestety brak zrozumienia natury zmarszczek i nieznajomość anatomii skóry prowadzą do błędnego używania wypełniaczy bez wstrzykiwania w celu "wypełnienia" zmarszczek na skórze. Wypełniacze bez wstrzykiwania nie są w stanie "wypełnić" zmarszczek powstających w skórze właściwej, więc  nie nadają się do stosowania w okolicy oczu lub na czole. Stosowane na szyi mogą pomóc ukryć "zwoje", ale nie rozwiązują przyczyny problemu (którym jest nadmiernie zaciśnięty mięsień szeroki szyi).