Czym objawia się starzenie twarzy?

Dialog na temat objawów starzenia jest często zdominowany przez zmarszczki. Ale w erze technologii retuszu oraz agresywnych zabiegów estetycznych, coraz więcej osób ma twarze całkowicie wolne od zmarszczek - ale nie jest to równoznaczne z wyglądaniem młodo.

Na wyżej załączonym obrazku ta sama twarz została poddana manipulacji proporcjami i kształtem elementów twarzy. Mimo, że obie twarze są praktycznie bez zmarszczek, nie ma wątpliwości, że twarz po lewej należy do młodszej osoby.

Młode twarze mają naturalnie wyostrzoną linię żuchwy - z upływem lat linia żuchwy staje się cięższa i nieregularna. Nawet bez zmiany wagi, pojawiają się zmiany jak drugi podbródek.

Usta stają się węższe i szersze. Ponieważ mięśnie w dojrzałej twarzy stają się skrócone, ciągną one usta na boki oraz zawijają je do środka.

Zmiany w rejonie oczu to głównie zmiany w ich kształcie oraz kształcie załamania powieki. Brwi wędrują w górę, zaś kształt wewnętrznego kącika oka wyostrza się.

Ponieważ brwi wędrują w górę, zaś delikatne mięśnie podnoszące powiekę są zaniedbywane (większość osób wyrabia sobie nawyk podnoszenia powiek poprzez podnoszenie czoła), wraz z wiekiem większa część powieki staje się widoczna, zwłaszcza ponad wewnętrznym kącikiem oka.

Zaciskający się mięsień okrężny oka zaczyna nienaturalnie wypychać tłuszcz otaczający gałkę oczną, tworząc charakterystyczne zapadnięcie pod brwią, oraz tworząc worki pod oczami oraz "doliny łez".

Za wszystkimi wymienionymi zmianami stoją zmiany w samych mięśniach twarzy, które prowadzą do dalszych przemieszczeń i zmian w innych tkankach twarzy. Obecne podejście do przeciw-starzenia, skupione na ujędrnianiu skóry, nie jest w stanie odwrócić tych procesów.