Wysyłka

WYSYŁAMY NA CAŁY ŚWIAT! Kraj zamówienia nie wpływa na koszt wysyłki.

Dostawy z Bazaru dobywają się za pośrednictwem Poczty (chyba, że zostanie osobno wykupiona usługa dostawy za pośrednictwem kuriera). 

Bazar działa w Singapurze i naszym partnerem pocztowym jest firma The Postal Connect - oficjalnie rozpoznawana instytucja operująca na równorzędnych prawach do SingPost (singapurski odpowiednik Poczty Polskiej).

ADRESOWANIE PRZESYŁKI I NUMER ŚLEDZENIA

Przygotowując przesyłkę, Bazar przekazuje adres klienta do bazy The Postal Connect i ten w odpowiedzi generuje dla klienta etykietę zawierającą adres oraz numer rejestracji przesyłki. Etykieta jest przekazywana zwrotnie Bazarowi i jest używana w procesie pakowania przesyłki. Elektroniczna kopia etykiety jest przez Bazar przechowywana jako dowód nadania przeysłki. W razie wątpliwości na jaki adres została nadana przesyłka, zawsze możemy sięgnąć do archiwum etykiet, by sprawdzić, jak dokładnie wyglądała etykieta, która trafiła na przesyłkę.

Od momentu przekazania przesyłki do rozdzielni przesyłek międzynarodowych, czekamy około 24 godziny zanim przekażamy klientowi numer rejestracji przesyłki, by mieć pewność, że przesyłka zostanie poprawnie przyjęta do nadania. W momencie przyjęcia przesyłki do nadania i opuszczenia przez nią Singapuru, zostaje ona zeskanowana i pojawia się w ramach międzynarodowych systemów śledzenia przesyłek. Można ją wtedy zobaczyć na stronie singpost.com oraz http://emonitoring.poczta-polska.pl/.

Numer śledzenia jest wysyłany na adres email klienta. Może być też sprawdzony bezpośrednio na stronie azjatyckibazar.com w ramach indywidualnego konta klienta. Jeśłi klient nie otrzyma od nas maila z numerem rejestracji przesyłki, zachęcamy do sprawdzenia skrzynki email.

OPUSZCZENIE SINGAPURU

Na stronie http://emonitoring.poczta-polska.pl/ przysłka będzie funkcjonować pod enigmatycznym hasłem "Singapore".Nie oznacza to, że przesyłka jest w Singapurze, tylko że ostatnie miejsce w którym została zeskanowana, to przy opuszczaniu Singapuru.

Na okres od 3 dni do 3 miesięcy, paczka trafi w ręce pośredników poczty lotniczej. Warto wiedzieć, że pośrednicy nie są w żaden sposób zależni od Poczty kraju nadania, ani kraju docelowego. To zbiór różnych firm, które koordynują przekazanie paczki do portu docelowego. Jest to jeden z najbardziej frustrujących momentów dostawy, gdyż ani nadawca, ani odbiorca, nie mają żadnego wpływu, ani wglądu na proces dostawy. 

SZYBKOŚĆ DOSTAWY

W miesiącach letnich, paczki dochodzą bez większych problemów po około 2 tygodniach. W miesiącach zimowych czas ten potrafi wydłużyć się do 8 tygodni. Najgorszymi miesiącami dla dostaw są grudzień (okres świąt) oraz luty (paraliżujące Azję obchody Lunarnego Nowego Roku).

REKLAMACJE

Po upłynięciu 18 dni roboczych od nadania paczki, jeśli dalej nie trafiła ona do klienta, Bazarowi przysługuje prawo złożenia reklamacji w sprawie dostawy. Warto jednak zrozumieć, jak działa reklamacja. Strona Singapurska wysyła do Poczty Polskiej (lub jej odpowiednika w innym kraju) "ultimatum" domagające się dostarczenia paczki. Jeśli jednak paczka jest dalej w przestrzeni pomiędzy Singapurem a portem docelowym, takie "ultimatum" nie ma żadnej mocy, ponieważ Poczta Polska zwyczajnie paczki nie ma i nie może jej dostarczyć. Więc obie strony przyznają sobie 180 dni na rozwiązanie sprawy. 

Reklamacja ma charakter czysto formalny i nie prowadzi do żadnych działań ze strony Poczty. To jedynie formalny proces na przyznanie sobie przez pocztę więcej czasu na rozwiązanie kwesti dostarczenia przesyłki. I często czas jest jedynym zasobem, jaki jest potrzebny.

ZAGINIĘCIA PACZEK

Zaginięcia paczek zdarzają się ekstremalnie rzadko i ryzyko, że paczka zaginie zwiększa się głowinie w okresach strajków pocztowych. Przez 5 lat prowadzenia Bazaru tylko jedna paczka zaginęła w Polsce, kilka w Niemczech (po ich strajkach w 2015 roku) oraz we Francji. W UK problemem bywa źle podawany format adresu, przez co listonosze dostarczają paczki sąsiadom klientów Bazaru.

Z doświadczenia wiem, że każdy klient dotknięty znacznym opóźnieniem w dostawie, jest przekonany, że jego paczka zaginęła, kiedy jedynie utknęła na dłużej w procesie dostawy. Oznaką zaginięcia jest jeśli Poczta deklaruje status przesyłki jako dostarczony,  pomimo, że klient paczki nie otrzymał. Lub jeśli paczka została przekazana listonoszowi, a ten ani jej nie dostarczył, ani nie zwrócił do placówki.

Zaginięcia w przestrzeni pomiędzy krajem nadania, a krajem doscelowym nie zdarzają się.Jeśłi z jakiś powodów paczki nie mogą być dostarczone, zawsze jest dostęp do takowej informacji, więc los paczki na tym odcinku nigdy nie jest nieznany.